Esenyurt Çiçek - Karanfil Çiçeğinin Faydaları

Karanfil çiçeği, hoş kokulu bir bitkidir. Bu çiçek birçok renkte ve türde yetiştirilir. Karanfil çiçeğinin türleri arasında pembe, beyaz, sarı, turuncu renkleri vardır. Karanfil çiçeği bitki grupları arasında çok senelik bitki gurubunda yer alır. ,

 

Karanfil çiçeği, hoş kokulu bir bitkidir. Bu çiçek birçok renkte ve türde yetiştirilir. Karanfil çiçeğinin türleri arasında pembe, beyaz, sarı, turuncu renkleri vardır. Karanfil çiçeği bitki grupları arasında çok senelik bitki gurubunda yer alır. Karanfil çiçeği peyzaj süslemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Karanfil çiçeklere göre daha uygun maliyete sağlanır. Bu çiçeğin yetiştirilmesi için ılıman bir iklim şarttır. Alüvyonlu toprak türünün varlığı bu çiçeğin verimli bir şekilde büyümesine olanak sağlar.

Karanfil Çiçek Nasıl Dikilmeli

Karanfil fidelerinin elde edilmesi ilkbahar mevsiminde dikimin yapılması idealdir. Karanfil çiçeği bahçe ya da saksıda da yetiştirilebilir. Bahçe kapsamında hızla kök salması için kısmı su içerisinde bekletilmelidir. Bunu yapmamızdaki amaç fidenin filizlenmesini sağlayarak çiçeğin kök salmasını kolaylaştırmıştır. Bu zaman zarfı geçtikten sonra köklenen fidanın çapa yapılmış güneş gören toprak alanına dikey bir şekilde dikimi yapılarak üzerine tekrar toprak örtüsü kapatılmalı.

Karanfil çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı

Yetişen karanfil çiçeğinin ömrünü uzatmak için düzenli olarak bakılması şarttır. Aksi taktirde verimli bir şekilde büyümeden solgun bir şekilde açar. Eğer saksıda karanfil çiçek yetiştiriyorsanız çiçeği her yıl ilkbahar mevsiminde değiştirmenizde fayda olacaktır. Bununla birlikle çiçeğin belirli periyotlarla düzenli sulanması ve solan yaprakların bakımı yapılmalı. Çiçek bahçede yetiştiriliyor ise öncelikli amaç düzenli sulamanın yapılmasıdır. Bunun yanı sıra

toprağın aylık olarak çapalanması ve birkaç ayda gübrelenmesi toprağın nefes almasını ve mineralinin yükselmesi bakımdan gerekli bir durumdur. Ayrıca, sonbahar mevsiminde karanfil çiçeğinin kuruyan dallarının budanması da yeni filizlerin çıkışına ortam hazırlayacaktır. Özellikle güneş ışınlarının karanfil çiçeğine yönelmesi ihtiyaç kapsamında değerlendirilir. Saksı ya da bahçede yetiştirilen karanfil çiçeğinin güneşe gereksinim duyduğunu unutmadan buna yönelik bakımından da sağlamsı önemli bir durumdur. 

Sizlerde çiçekçilik sektörüne ilginiz varsa buraya tıklayarak sipariş verebilir.Esenyurt Çiçek olarak sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.